پیکارهای ورزشی جام جان‌باختگان

لوگو جام جان‌باختگان

تاریخچه‌:

پیکارهای ورزشی جام جان‌باختگان، مسابقات ورزشی است که درحال حاضر با حضور بیش از ۸۰۰ ورزشکار از سراسر جامعه زرتشتی، چه از داخل و چه خارج از کشور، هر ساله در نیمه اول امردادماه، در همایشگاه فرهنگی، دینی، ورزشی مارکار تهرانپارس برگزار می‌گردد. این پیکارها در ۹ رشته ورزشی فوتبال، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس روی میز، شطرنج، دو و میدانی، شنا و کاراته در دو گروه آقایان و بانوان و در رده‌های سنی گوناگون، با همت کانون دانشجویان زرتشتی برگزار می‌گردد؛ که حاصل بیش از ۱۱۰ هزار نفر ساعت کار و برنامه‌ریزی شبانه‌روزی دانشجویانی است که فعالیت‌های خود را برای به مرحله اجرا درآوردن این پیکارها، از اسفندماه آغاز می‌کنند.

برگزاری این جام در طول سالیان پیاپی، انگیزهٔ بسیار خوبی برای ورزشکاران بوده و توانسته‌است ورزشکاران بسیاری را در دامان خود بپروراند، تا جایی که بازیکنان و مربیانی در سطح ملی را به جامعهٔ ورزش کشور تقدیم کرده‌است.

همچنین لازم است ذکر شود که داوری تمامی این پیکارها توسط داوران فدراسیون و افراد آموزش‌دیده توسط فدراسیون طبق آخرین قوانین انجام می‌گیرد. در این دوره از پیکارها نیز مانند دورهٔ قبل، داوران تمامی رشته‌ها به جز فوتبال زرتشتی بوده‌اند.

 

تاریخچه جام جان‌باختگان:

روزی معمولی در میان روزهای سال 1359، ایده ای در میان صدها ایده ی حک شده روی دیوار ذهن جوانی، با تلاش و همت بلندجوانان اجرا شد و برگزاری نخستین دوره ی جام شهدا را در دبیرستان فیروزبهرام رقم زد. جامی در رشته ی فوتبال با باشندگی 14 تیم 5 نفره شکل گرفت.

سال 1361 با بزرگ تر شدن افق نگاه جوانان، محدودیت ها و مشکلات رنگ باخته و رنگ همت و پشتکار بود که نگاره ی جام را می آفرید و موجب افزوده شدن چندین رشته ی ورزشی به جام نوپا شد. در این دوره از جام شهدا رشته‌ی والیبال بانوان با حضور 5 تیم، والیبال آقایان با حضور 7 تیم در رستم باغ، رشته ی تنیس روی میز آقایان و بانوان در تالار کانون، دومیدانی آقایان در استادیوم امجدیه، طناب کشی با باشندگی 22 تیم در کوشک ورجاوند، و فوتبال با باشندگی 26 تیم در دبیرستان فیروزبهرام برگزار شد.

در سال 1362 دوره ای دیگر از جام شهدا در رشته های والیبال بانوان با حضور 3 تیم، والیبال آقایان با حضور 6 تیم، دومیدانی و تنیس روی میز آقایان و بانوان، در مکان های گوناگون برگزار شد.

آرمان رشد در دیگر رشته های ورزشی رنگی تازه به نگاره ی جام آفرید و سبب شد رشته ی بسکتبال در سال 1363 به جام افزوده شود،برگزاری این رشته در استادیوم امجدیه صورت گرفت .در گذر سال های 1364 تا 1368 برگزاری جام در رشته های محدود و پراکنده صورت پذیرفت.

سال 1369 دوره ای دیگر از جام برگزار شد و هازمان زرتشتی در رشته های بسکتبال، والیبال، پینگ پنگ، پرتاب پنالتی و دو میدانی به رقابت پرداختند.

در سال 1373 نام جام شهدا به جام جان‌باختگان تغییر یافت، کمیته های اجرایی و فنی جام شکل گرفت ،آیین نامه ی انضباطی جام تنظیم شد،تمامی رشته ها به مجموعه ی رستم باغ انتقال یافت،آرم جام برای نخستین بار طراحی شد ،جام نامه به دفترچه تبدیل شد و مشعل برای پیکارها ساخته شد. پانزدهمین دوره از پیکارهای ورزشی جام جان باختگان به همین روال در سال 1374 برگزار شد.

در سال 1375 نیروی شگفت انگیز دست هایی که به هم پیوسته بودند نگاره ی جام را رنگی تازه از همازوری بخشید و موجب انتقال همه ی رشته ها به همایشگاه فرهنگی، دینی، ورزشی مارکار تهرانپارس شد.در این سال زمین فوتبال مارکار تهرانپارس آسفالت شد، میله و حلقه ی بسکتبال نصب گردید و رشته ی بدمینتون به جام افزوده شد.

در سال 1376 جام جان باختگان با افزوده شدن دوباره ی والیبال آقایان و رشته ی دوچرخه سواری آقایان برگزار شد.

در سال 1378 به علت افزایش چشمگیر تیم های شرکت کننده هماوردهای مقدماتی فوتبال به اجرا درآمد.

دریافت مجوز رسمی برای برگزاری پیکارهای ورزشی جام جان باختگان از سازمان تربیت بدنی کل کشور در سال 1379 رنگ رسمیت به جام بخشید و چشم اندازی متفاوت برای آن خلق نمود.همچنین در این سال رشته های دوچرخه سواری بانوان، شنای بانوان و والیبال بانوان به جام افزوده شد.

هموندان کانون دانشجویان زرتشتی بر این باور بودند با بهره ای که از مارکار تهرانپارس می برند در راه آبادانی مجموعه نیز بکوشند پس در سال 1380 اقدام به ساخت و آسفالت کردن زمینی مجزا برای برگزاری پیکارها نمودند.

بازی های بسکتبال بیست و چهارمین دوره از پیکارهای ورزشی جام جان باختگان در سال 1383  توسط داوران ملی از سوی فدراسیون بسکتبال کل کشور داوری شد.

در سال 1385 رشته ی پرطرفدار دومیدانی در میان دیگر رشته های جام جان باختگان قرار گرفت و هازمان زرتشتی در این رشته رقابت را آغاز کردند همچنین هموندان کانون موفق به دریافت کارت داوری رشته ی بدمینتون شدند.

فعال سازی سایت جام جان باختگان تحولی بزرگ بود که در سال 1386 صورت گرفت و موجب خبررسانی سریع پیرامون برگزاری جام گردید.

از سال 1387 قرار گرفتن مهر تایید سازمان تربیت بدنی کل کشور پای حکم های قهرمانی اعتباری ویژه به جام بخشید. برگزاری کلاس های آگاهی ورزشی  برای بازدیدکنندگان و برگزاری مسابقات دارت توسط تسهیلاتی که فدراسیون دارت در اختیار قرار داده بود از دیگر تلاش های هموندان برای بهبود روند برگزاری جام در این سال بود.

بیست و نهمین  پیکارهای ورزشی جام جان باختگان در سال 1388 با افزوده شدن رشته های بسکتبال بانوان و شنای آقایان همراه بود.

در سال 1389 جوانان کانون همت  بسیار به خرج دادند تا زمین والیبال را آسفالت کنند، تخته های زمین بسکتبال را تعویض کنند و نورافکن های زمین بسکتبال را نصب کنند. طراحی روی لباس های جام برای نخستین بار در این سال انجام پذیرفت.

امید به شکفتن در بیشه زار خزان به هموندان کانون دانشجویان زرتشتی عزمی راسخ بخشید تا ایده ی چمن کردن زمین فوتبال را  در سال 1390 عملی کنند  و با تلاش وافر و روحیه ای خستگی ناپذیر   چمن مصنوعی را برای زمینی که موجب صدمات شدید جسمانی به ورزشکاران می شد،فراهم آوردند تا در حد توان خود فضایی ایمن به وجود آورند.تلاش برای بین المللی کردن جام جان باختگان،تعیین ساختار برای بخش روابط عمومی جام و اختصاص دادن مکانی مجزا برای این بخش ، اینترنتی شدن کامل روند ثبت نام، راه اندازی سایت اتگلیسی جام، برگزاری فوتبال پیش کسوتان، تفکیک آیین نامه های ورزشی و تخصصی شدن آن ها،برگزاری شطرنج گروهی،تدوین آیین نامه ی خبرنگاران و تهیه ی تجهیزات برای جدا نمودن میزهای پینگ پنگ در سالن از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال 1390 می باشد.

همت به خرج دادن برای بهبود امکانات همچنان ادامه یافت و موجب شد در سال 1391 زمین چمن مصنوعی فوتبال به حصارهای استاندارد ورزشی مجهز گردد و برای تامین نور مجموعه پروژکتورهایی نصب شود.

آرمان بهبود امکانات ورزشی همچنان جوانان را واداشت تا دست از تلاش برندارند و موجب شد تا در سال 1392 زمین بسکتبال با آسفالت نرم پوشیده شود و مجموعه ی مارکار به اینترنت سراسری مجهز شود.در سال 1393 بهسازی سکوها و محل استقرار تماشاچیان صورت پذیرفت و کمیته ی ورزش های همگانی برای نخستین بار شکل گرفت.

با تمام توان تلاش کردن  برای بهبود برگزاری جام ادامه یافت و سبب شد تا در سال 1394 کف سابی سالن بدمینتون به منظور رفع پستی بلندی ها و ارتقا کیفیت صورت گیرد و همچنین برج نوری برای زمین والیبال نصب شود. کمیته ی ورزش های همگانی در این سال به کمیته ی فرهنگی ورزشی تغییر نام داد و ساختاری اساسی برای آن طراحی شد.تلاش برای بهبود نور مجموعه از دیگر اقدامات صورت گرفته در این سال بود.

 

پیکارهای ورزشی جام جان‌باختگان، به یادواره شهدای همیشه جاویدان ایران‌زمین، تاکنون سی‌ونه سال برگزاری خود را پشت سر گذاشته ‌است. پیکارهایی که در ابتدا در تالار کانون دانشجویان زرتشتی، دبیرستان فیروزبهرام، مجتمع رستم‌باغ تهرانپارس و در نهایت در مجموعه فرهنگی ورزشی مارکار تهرانپارس برگزار گردید. سی و نه سال از روزی که جوانان فکر و ایده ی خود را اجرا کردند و با باور به پیروز شدن تلاش و پشتکار بر هر مشکل و مانعی برگزاری جام را ادامه دادند، می گذرد، اما پس از این همه سال اندکی سستی یا خستگی در وجودشان رخنه نکرده و همواره می کوشند تا نگاره ی جام را رنگی تازه ببخشند چرا که هر چند سال هم که بگذرد،هرچند دهه، جوان های داخل نگاره های قدیمی که روزی به عشق مام میهن راهی جبهه شدند و در راه پربرکتش جان باختند، همچنان سرحال ،محکم و استوار،شجاع و مقتدر به آن ها جرئت و اطمینان می دهند برای ادامه دادن و خلق رنگی نوین در نگاره ی جام!

این رقابت‌ها را می‌توان بزرگترین مسابقات ورزشی در سطح جامعه زرتشتی دانست. علاوه بر آن، کانون دانشجویان زرتشتی افتخار دارد که در طول بیش از سی سال برگزاری این پیکارها، توانسته‌است در فرایندی هرچند دشوار و پرهزینه، بر امکانات ورزشی این مجتمع افزوده و آن را گام‌به‌گام به سوی استانداردهای ملی در زمینه ورزش هدایت کند.

 

 

آدرس وبسایت خبری پیکارهای ورزشی جام جان‌باختگان

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن